Seskupení > Hvězdokupy > Poloha kulových hvězdokup

Poloha kulových hvězdokup

Kulové hvězdokupy a souhvězdí

Rozložení kulových hvězdokup v naší Galaxii je koncentrováno okolo galaktického středu v oblastech souhvězdí Střelce (Sagittarius), Štíra (Scorpius) a Hadonoše (Ophiuchus). Ze 138 hvězdokup Galaxie, které se nalézají v  katalogu „Sky Catalog 2000.0“, obsahují tyto souhvězdí 29 (Střelec), 18 (Štír) a 24 (Hadonoš) hvězdokup, což je celkem 71 hvězdokup neboli 51,4 % doposud známých hvězdokup (ovšem je nutno připustit, že u 29 hvězdokup ze souhvězdí Střelce mohou být pravděpodobně 4 členové trpasličí eliptické galaxie Sagittarius objevené roku 1994 a nejsou ve skutečnosti z Galaxie, mezi nimi i M54).

Souhvězdí M6 otevřená hvězdokupa „Motýl“ (Štír – Scorpius),
M7 otevřená hvězdokupa „Ptolemaios“ (Štír – Scorpius),
M9 kulová hvězdokupa (Hadonoš – Ophiuchus),
M16 otevřená hvězdokupa sdružená s „Orlí mlhovinou“ nebo „mlhovinou Hvězdná královna“ IC 4703 (Had – Serpens),
M18 otevřená hvězdokupa (Střelec – Sagittarius),
M21 otevřená hvězdokupa (Střelec – Sagittarius),
M22 kulová hvězdokupa (Střelec – Sagittarius),
M23 otevřená hvězdokupa (Střelec – Sagittarius),
M24 hvězdné mračno s otevřenou hvězdokupou NGC 6603 (Střelec – Sagittarius),
M25 otevřená hvězdokupa (Střelec – Sagittarius),
M28 kulová hvězdokupa (Střelec – Sagittarius),
M54 kulová hvězdokupa (Střelec – Sagittarius),
M69 kulová hvězdokupa (Střelec – Sagittarius) a
M70 kulová hvězdokupa (Střelec – Sagittarius).

Nedávné sčítání (červen 2002) tyto počty změnilo takto: 33 (Střelec), 19 (Štír) a 25 (Hadonoš) hvězdokup, dohromady 77 hvězdokup z celkového počtu 149 (51,7 %). Z 88 souhvězdí, pouze 43, tedy přibližně polovina, obsahuje několik kulových hvězdokup; Orel (Aquila) obsahuje 6 hvězdokup, Had (Seprens) 5, Herkules (Hercules) 4 hvězdokupy a žádné další souhvězdí neobsahuje více než 3 hvězdokupy.

Ze 149 známých hvězdokup, 136 (91,3 %) je koncentrováno v polokouli soustředěné okolo souhvězdí Střelce (Sagittarius), zatímco pouze 13 hvězdokup (8,7 %) je na druhé straně od nás (mezi nimi M79). Tato zřetelná anizotropie v rozložení kulových hvězdokup měla historický význam, když z toho Harlow Shapley v roce 1917 odvodil, že se střed naší Galaxie nachází ve značné vzdálenosti ve směru souhvězdí Střelce (Sagittarius) a není blízko v našeho slunečního systému, jak se vědci dříve domnívali.

Měření radiální rychlosti prozradilo, že se většina hvězdokup pohybuje po vysoce excentrických eliptických drahách, jež zabírají vnější prostory Galaxie. Vytváří haló zhruba kulového tvaru, které je vysoce koncentrováno ke galaktickému středu, ale dosahuje do vzdálenosti několika set tisíc parseků, to je mnohem více než rozměry galaktického disku. Nepodílejí se na rotaci galaktického disku, a proto mohou mít relativně vysokou rychlost několika set km.s-1 vzhledem k naší sluneční soustavě; což se projevilo při měření radiální rychlosti.

Galaktické haló a kulové hvězdokupy

Galaktické haló je kulový útvar tvořený starými hvězdami a kulovými hvězdokupami, obklopující Galaxii. Poloměr tohoto útvaru je asi 15 300 pc (50 000 světelných let).

Halo
Kulové hvězdokupy zakreslené do bočního pohledu Galaxie, který prozrazuje, jak se kulové hvězdokupy uspořádaly do sférického hala okolo Galaxie.
Stránka byla naposledy editována 15. ledna 2010 v 19:41.
Stránka byla od 15. 1. 2010 zobrazena 5699krát.

* * *    Zrcadleno ze stránek astronomia.zcu.cz/hvezdy/hvezdokupy/119-poloha-kulovych-hvezdokup    * * *
Vytištěno ze stránky projektu Hvězdy (hvezdy.astro.cz/hvezdokupy/119-poloha-kulovych-hvezdokup)
Nahrávám...