Změna radiální rychlosti
K detekci exoplanet je využíváno toho efektu, že vlnová délka záření vysílaného objektem, který se od nás vzdaluje, se vůči nám zvětšuje. Hvězda a planeta obíhají okolo společného těžiště, a pokud se k nám planeta přibližuje, hvězda se vzdaluje a její spektrální čáry vykazují červený posuv. Naopak platí, že pokud se od nás planeta vzdaluje, hvězda se přibližuje a absorpční čáry v jejím spektru se posunují k jeho modrému konci.
obrázek převzat ze serveru www.spectrashift.com
Při vynesení amplitudy červeného posunu na časovou osu, získáme tzv. periodickou křivku, ze které lze odhadnout velikost planety, její oběžnou dobu a velkou poloosu dráhy. Tato metoda je používána již dlouhou dobu k měření radiálních rychlostí blízkých hvězd i vzdálených galaxií, k detekci exoplanet však mohla být využita teprve nedávno. Důvod je jednoduchý, abychom detekovali i relativně malé planety, musíme být schopni měřit změny radiální rychlosti s přesností řádově m.s-1.
Amplituda K změny rychlosti hvězdy o hmotnosti M* způsobená planetou o hmotnosti Mp se sklonem oběžné roviny vůči pozorovateli sin i, s oběžnou dobou P a výstředností e je dán vztahem:
(1) |
Změna radiální rychlosti Slunce způsobená oběhem Jupiteru pro oběžnou dobu 11,9 let je K = 12,5 m.s-1. Vliv Země se projeví změnou rychlosti o 0,1 m.s-1.
Metoda nám ovšem dovoluje vypočítat pouze dolní mez hmotnosti planety, kvůli členu Mp.sin i. Pro určení skutečné hmotnosti planety potřebujeme znát ještě sklon oběžné dráhy vůči pozorovateli.
V současné době se jedná o nejpoužívanější metodu k detekci exoplanet, ale jak je uvedeno výše, přináší tato metoda i svá úskalí. Především je nutno brát spočítanou hmotnost planety jako dolní mez její skutečné hodnoty. Naměřená hodnota bude odpovídat skutečné hodnotě pouze v případě, že Země leží přímo v rovině oběžné dráhy planety (sin i = 1). Sklon oběžné dráhy je možné částečně odhadnout z tvaru prstence zodiakálního prachu, ovšem pouze za předpokladu, že se nám jej podaří vhodnou metodou zobrazit. I tak je možné, že některé objekty, které dneska považujeme za planety, jsou ve skutečnosti s mnohem větší hmotností a bude je nutné později řadit spíše mezi hnědé trpaslíky.
Tato metoda byla na konci roku 1995 použita pro objevení první exoplanety – u hvězdy 51 Peg.
Objev exoplanety u hvězdy 51 Pegasi s hmotností podobnou Jupiteru, ale s extrémně malou vzdáleností 0,05 AU od hvězdy vyvolal řadu pochybností o správnosti interpretace naměřených dat a vyvolal dohady, zda-li nelze periodické změny radiální rychlosti objasnit neradiálními pulsacemi samotné hvězdy. Z pozorované neměnnosti tvaru spektrálních čar hvězdy 51 Peg v závislosti na oběžné době exoplanety však plyne, že možnost neradiálních pulsací hvězdy je nepatrná mimo jiné i proto, že hvězda má stálou jasnost s přesností ± 0,0007 magnitudy. Další přesná měření z let 1995 až 1996 potvrdila všechny parametry exoplanety tak, jak je odvodili ve své průkopnické práci M. Mayor a D. Queloz. Vzdálenost hvězdy byla určena na 15,4 pc. Hvězda o hmotnosti 1,12 MSlunce je stará asi 4 miliardy let a do vzdálenosti 2 AU od ní neobíhá žádná další exoplaneta s hmotností Jupiteru či větší.
Amatérská pozorování
Dalo by se čekat, že tato metoda hledání exoplanet bude pouze doménou profesionálních pracovišť, kde mají obří dalekohledy.
Jako jedna z prvních malých, dokonce „amatérských“ hvězdáren, která se začala problematikou detekce exoplanet zabývat, je Winer Obsevatory v jihovýchodní Arizoně. Nyní je k dispozici server Spectrashift.com, který se věnuje amatérskému studiu změn radiálních rychlostí. Podařilo se jim pomocí 40 cm dalekohledu 16" Meade LX200 „najít“ planetu u hvězdy τ Boo. Tato již dříve objevená planeta byla vybrána k testu zařízení proto, že zde změna radiální rychlosti probíhá s amplitudou cca 420 m.s-1, což byl přibližně čtyřnásobek odhadované rozlišovací schopnosti použitého spektrometru. Výsledkem několikadenního měření byla perfektní sinusoida s periodou 3,41 dne.
Porovnání sluneční soustavy a υ Andromeda
Při hledání exoplanet je kladen důraz na nalezení planet podobných naší Zemi. Na následujících snímcích a grafech je možné porovnat hodnoty vypočítané pro sluneční soustavu a data naměřená pro hvězdu υ Andromeda.