Rentgenové a gama pulsary, rentgenové burstery
Rentgenové pulsary a burstery jsou pulsary čerpající energii z akrečního disku. Zatímco rentgenové i gama pulsary jsou poháněny přenosem hmoty z hmotnějších složek (M >10 MS), burstery ze složek méně hmotných (M <1,2 MS).

(zdroj obrázku: antwrp.gsfc.nasa.gov)
V první fázi jsou tyto rentgenové zdroje zásobovány z hvězdného větru (mezi neutronovou hvězdou a sekundární složkou není kritická vzdálenost pro přímý přenos hmoty). Postupně se však obě hvězdy přibližují, až se vzdálenost mezi nimi zmenší natolik, že k proudění hmoty ze sekundární složky na neutronovou hvězdu může dojít. Rentgenové pulsary pak emitují nad magnetickými póly rentgenové záření, které je zásobováno energií z akrečního disku. Perioda těchto pulsů, které na Zemi přijímáme, závisí na periodě rotace neutronové hvězdy.
Jiný princip pak funguje u bursterů. Ty neemitují záření jen nad póly, ale celým svým povrchem, proto je puls mnohem intenzivnější. A to z důvodu jejich relativně pomalé rotace (srovnáme-li ji například s milisekundovými pulsary). Perioda jejich pulsu pak tedy nezávisí na době rotace, ale na rychlosti přijímání hmoty z akrečního disku. Zjišťování hmotnosti bursterů je zatíženo chybou, kterou má na svědomí přítomnost akrečního disku.

(zdroj obrázku: hpwren.ucsd.edu)